Подготовки за заминаването

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Подготовки за заминаването

Мнение от demococcus »

Мислех си дали да не пуснем една такава тема. То има подобна, под заглавие "Какво да сложим в куфарите" но... не пречи и на нов глас да се подеме песента.

Тук си говорим с този-онзи по скайпа.. кой получил визи, кой не.. какви приготовления прави. Като се почне от преправянето на контактите на лаптопите и номерата с прахосмукачката и вакуумните торбички... да се правят ли медицински застраховки... и се стигне до предварителното осведомяване за това как се прекарва телефон в Канада и какво трябва да знаем веднага след кацането на летището.

Аз например гледах на сайта на Bell колко струва месечния абонамент за телефонна линия. Подозрително ясно и просто беше описано всичко.

Съветвах се дали да не разпратя някакви мейлове по предприятията от моя бранш от типа "Баш специалист иде от Европа, уникален шанс да го назначите още от летището!". Но набързо ми разясниха колко лоша идея е това и колко малки са шансовете някой да се поинтересува от кандидат за работа със странно име и с български телефонени номер. Всъщност дотолкова малки, та чак отрицателни и дори може да влезе в няокя и друга блек-листа.

Другото, което си мислех като част от подготовката е дилемата - самостоятелен апартамент или съжителство с някой друг. Предишният ми опит сочи, че животът с местен си има плюсове. Едно че има кого да питаш за това-онова, друго че ще може и да те запознае с компанията си. Стига човек да попадне на свестен съквартирант, разбира се.

И съвсем прозаичното - зачудих се в какво да си сложим багажа. Тук има някакви куфари за по 40 лева, които изглеждат много измислени, но... пък и няма да нося с тях бельото на принц Чарлз, я. Но и не ми се дават толкова пари, за нещо което ще се скъса при най-малкия зор, приложен върху него. Дали защото съм вече семеен, дали защото е емиграция, а не пътуване за няколко месеца, но за пръв път в живота си мисля за куфари, вместо да си пътувам с голямата раница. Куфари трябва да се търсят!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от ablood »

При това куфари с точно определен размер, ненадвишаващ позволения от компанията превозвач!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
kaloyan.radomirov
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Мар 10, 2010 8:12 am
Местоположение: Montréal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от kaloyan.radomirov »

Сакове на колелца от Илиянци за по 13 лв, че тежат по-млко ;)
toneha
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 10:49 pm
Местоположение: Канада

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от toneha »

И аз подкрепям идеята за сакове на колелца. Като че ли са по-удобни, а и със сигурност колкото да стигнете до Канада ще издържат. Моят съвет е да се опитате да инвестирате колкото се може по-малко в приготовления и покупки за емиграция :D . Не знам дали в Канада има Трифт магазини, но оттам може да си намерите абсолютно всичко за дома - миксери, машини за хляб, легла, дивани, тигани, тенджери, покривки, завивки, сноуборди и всякакви неща, които хората са оставили. Те са на принципа дарителски магазини, където ако нещо не ви трябва, щото сте си купили ново го оставяте там и те го продават на много ниски цени. Мойта машина за хляб струваше $2! :clap: Но както казах не знам дали ги има в Канада, ако някой знае нека да каже, в САЩ те са от голяма помощ за новите емигранти.
Първи пакет документи: 14.01.2010 Монреал
Акюзе: 06.02.2010
Писмо чакане на решение: 31.05.2010
CSQ по пощата: 14.07.2010
Втори пакет документи: 11.08.2010 Бъфало
Баркодове и медицински: 15.12.2010
Медицински направени: 21.12.2010
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от ZanzibarHero »

toneha написа:... Не знам дали в Канада има Трифт магазини, но оттам може да си намерите абсолютно всичко за дома .... ако някой знае нека да каже, в САЩ те са от голяма помощ за новите емигранти.
Има няколко вида и, според мен, задължително трябва да се ползват от новопристигналите. Не само защото пестят пари (магазините с Китайски стоки също не са скъпи), а защото те "вкарват" много бързо в дарителската култура на страната. Освен това, това е едно от местата, където можеш да намериш евтини и качествени европейски стоки.

За Отава може да проверите Salvation Army, Value Village или за някои от многото изброени в този списък (Канадците обикновено препоръчват St. Vincent de Paul Stores 1273 Wellington St..
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hoyden »

И моя съвет е да не влачите цялата покъщина насам. По-скоро наблегнете на неща със сантиментална стойност. Аз сложих в куфарите малко дрехи, 2 олекотени завивки, чаршафи и колкото и смешно да звучи - кухненските си ножове :). Съжалявам, че не си донесох глинените гювечета.
За тези, които обичат да готвят - тук подправки дал Господ, ама ронена чубрица и джоджен има само в Магазин Балкан, а вие едва ли ще се юрнете от първата седмица на пазар в Лавал.
Градски транспорт:
Цена на билета 2.75$ С този билет може да пътувате от точка А до точка Б, независимо, че трябва да се прехвърляте от автобус на метро и после пак на автобус, т.е. не е необходимо да сменяте билета, когато сменяте транспорта, както е в БГ.
Цена на месечна карта 70$ - пазете си касовите бележки от картите, защото в края на годината ще си ги отчетете като разход в данъчната декларация.
Някои тънки моменти, когато се качвате на автобус. На спирката ще видите опашка. И вие се нареждате и чакате. Всеки се качва по реда на пристигане САМО от вратата до шофьора. Ако нямате билет или карта, пригответе си ТОЧНО 2.75$ , за да си купите билет от автомата в автобуса. Автомата не приема банкноти и НЕ връща ресто.
В метрото - там пък особеното е, че като слизате или се качвате с ескалатор, ако не бързате, трябва задължително да застанете от дясно, защото лявата "лента" е за бързащите.

Хайде и други да се включват и да споделят, информацията ще помогне на новопристигащите да се адаптират по-бързо :y:

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от optics »

Стойте далеч от Бел !
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от JennyAnyDots »

Билетите (в Монреал) излизат по 2.10, ако си ги купите десет наведнъж. За тази цел влизате в най-близката до вас бакалия, тук им викат "депаньор", и си купувате за 3.50 елекронна карта, нарича се "Опус". Този разход е еднократен, ако не си изгубите картата де :) На Опуса казвате на продавача да ви качи десет билета за 21 долара. Всеки следващ път зареждате така. Опусът ще ви се изплати доста бързо, защото разликата е 65 цента на билет... На Опуса се качват и месечни карти, и каквото ви душа иска. Не си струва да купувате от шофьора единични билети. За пакетите от 10 билета няма крайна дата на валидност.

Още малко инфо за билета - наистина може дасе сменя транспорта в рамките на пътуването, но има и ограничения - с метро само веднъж, общо мисля че бяха до три превозни срездства, нито една линия не може да се повтаря (не става примерно да слезете по път да напазарувате и да продължите със същата линия и със същия билет).

Пътуванията можете да си планирате със сайта на градския транспорт, задаватe начална и крайна точка и час и ви изкарва точно какво да вземете, къде да се прехвърлите и т.н. - http://www2.stm.info/taz/index.php

Това беше малко офф-топик, но дано е било полезно. Иначе за багажа - ние допълнихме наличните си куфари със сакове на колела, които после освен ввсичко друго лесно се сгъват и прибират един в друг. А класическите куфари, които имахме, сега ползвам за извънсезонни дрехи.

За магазините, за които става дума по-горе, в Монреал има Reneiscance store, те са на същия принцип, за други сега не се сещам.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от bttm »

Първо темата е много хубава. Нека се включа и аз с нещо което разбрах от Глобул. Предлагат тарифен план 15 лв. на месец с включени 2000 минути на месец, не двеста, две хиляди минути, към три номера в Канада и САЩ, независимо мобилни или стационарни. Знам че в Канада повечето мобилни планове са с платени инкоминг колс , но чух че има и с неограничени такива. Някой може ли да сподели оператор който предлага такива планове и на каква цена?
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
troll
Мнения: 2056
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 10:26 pm
Местоположение: MTL, QC, CA

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от troll »

Abe...
Аз съм дошъл насам преди десетина години и е трудно да давам акъл с какво да се дойде, ма мен трудното не ме спира, а ме нахъсва тъй да се рече!
Аз кат тръгнах да идвам и ,имах един стар приятел, от 20-25 години, та сина му беше тук и жената искаш с някоя да поговори дали да сиземе горни или долни чаршафи и накрая щеше да земе двата. :D
Ма кат се разбра, че ще идваме и ората отидоха на шопинг тур в друга провинция :D
Дан'са разберем погрешно! Мен туй ми допада, ма предвид отношенията, които имахме, разбрах, че в емиграция е добре да разчиташ само на себе си!
Емигрант! Терминатор! Губернатор !
Аватар
7George
Мнения: 9657
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от 7George »

demococcus написа:
Другото, което си мислех като част от подготовката е дилемата - самостоятелен апартамент или съжителство с някой друг. Предишният ми опит сочи, че животът с местен си има плюсове. Едно че има кого да питаш за това-онова, друго че ще може и да те запознае с компанията си. Стига човек да попадне на свестен съквартирант, разбира се.
Щом сте семейство - какво съжитество с местни типове! Тяхната единствена компания може да се окаже няоя бутилка или друго странно "хоби". Местенето и откачването от такава квартира може да бъде една доста главоболна епопея.

Аз ви препоръчвам от самото начало да започнете да водите живота, който ви подхожда и заслужавате, търсейки работа и осигурявайки в един момент финансовия поток, позволяващ ви да го поддържате и занапред. Това е то!
Embrace your climate change!
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от demococcus »

Супер полезни съвети дотук! Благодарско! Поясненията за билетите и градския транспорт са си даже доста необходими за новопристигащ. Това с "дарителските" магазини - направо си е супер за новопристигащи!

А да питам за телефоните - точно за Бел се начетох на лоши отзиви тук, главно се опитват да пробутат услуги, които не си търсил. Роджърс са на 30+ долара на месец, а пък и в тоя абонамент е безплатно само към други с Роджърс телефони. И.. се мъдри една забележка на сайта им:
"Rogers Home Phone is no longer available in this area. There will be no impact to existing Rogers Home Phone customers in this area - we will continue to offer service support to existing customers."
Което аккво значи - Роджърс не включват вече нови абонати за домашни линии!?
elenagh
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 4:31 pm

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от elenagh »

Здравейте и от мен.
Аз се интересувам от медицинската застраховка която можем да си направим в България.Проучих и разбрах че за 5000 долара застраховката излиза около150 лв на четири човека за два месеца. Искам да знам дали някой си е правил застраховка и дали тя му е вършила работа там.
Другото мое питане е дали можем да се интересуваме за детските градини т.е. за свободни места дистанционно - по интернет .
Другото ми питане е ако датата на пристигане ни е 29 число от месеца този месец ще се брои ли .
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hoyden »

demococcus защо пък точно Роджърс? Има различни варианти за телефон( домашен) и интернет. Кой доставчик ще избереш зависи най-вече от това дали ти е по джоба и какъв нет точно искаш - високоскоростен или какъв да е. Лошото е, че евтино и хубаво няма :(
Евтиния вариант - прекарваш тел. линия на Бел + някакъв квартален Интернет доставчик. Излиза доста евтино, но скоростта на нета е катастрофална, хеле пък вечер, когато всички маймуни са на клона. Ама като за начало става, де да знам всъщност...зависи си от това, което си имате в джоба.Има вероятност, при някоя авария, да нямате нет някоя и друга седмица :envy:
Скъпия вариант - Видеотрон. Цените са резачка, но пък получаваш качество. За 30Мб/сек, 100ГБ трафик, се плаща 65$, отделно телефона- около 20$. Общо с таксите -около 100$. Скъпичко си е, знам, но не ми се рискува, Интернета ми да зависи от това, колко см. сняг са се изсипали през нощта...
Бел някак си ги недолюбвам, има едни Акнак, не сме ги пробвали, има и малки компанийки, за тях пък хич не ми се рискува. Въобще това Интернет и телефон ( мобилен) си е скъпо удоволствие, особено ако непосредствено идвате от България и в съзнанието ви ясно изпъкват смешните цени на тези услуги. И като пристигнете и като ви дръпнат чертата на заявените услуги, лекичко ви се подкосяват краката :worried:
Ама не бойте се, после се свиква :y:

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Подготовки за заминаването

Мнение от hadministratora »

elenagh написа:...разбрах че за 5000 долара застраховката излиза около150 лв...
Провери пак - би трябвало да е за петдесет, а не за пет хиляди.
elenagh написа:...Другото ми питане е ако датата на пристигане ни е 29 число от месеца този месец ще се брои ли.
Ако имаш предвид дали ще се брои за застраховката, то няма значение кога пристигаш - пътническите застраховки (че и доста от другите) се броят от дата до дата или за определн брой дни, така че не се притеснявай за датата.
Публикувай отговор